ŠTRPCE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Patrijarh Pavle - Besede

2 posters

Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty Patrijarh Pavle - Besede

Počalji  CCCC Čet Nov 19, 2009 1:05 pm

Смиреност је дакле, браћо и сестре, мајка свију еванђелских врлина, јер се Бог гордима противи, а смиреним даје благодат. Онај коме се Бог противи, јер се уствари тај грешник противи Богу, тај не може имати никакву благодат, никакав напредак ни у чему. Он ће задобити вечну пропаст, ако се не покаје. Смиреност је дакле темељ и основа свију еванђелских врлина. То не значи бити пасиван, није то мртвило духовно. Напротив, смиреност захтева једну огромну снагу да у себи савладамо гордост, онај грех који је анђела претворио у ђавола. И ту смиреност имала је Света Богородица, и оне одлике које су Њу удостојиле да буде мајка Сина Божијега то су ево, те духовне одлике, духовне вредности које је Она, уз помоћ благодати Божије, али лично остварила.
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty O našem vremenu

Počalji  CCCC Čet Nov 19, 2009 1:10 pm

Понављам и себи и вама, и нас је Господ послао у наше време и поставио задатке које сваки од нас треба да изврши, и у својој породици, и у друштву, и у Цркви, и у целом човечанству. Да ли ћемо ми те задатке, понављам и говорим опет, извршити најбољом снагом коју нам је Бог дао, и најбољом вољом, то зависи од нас. Ми се често изговарамо: да смо се родили у неко сретније и боље време, и ми би били бољи. То је само изговор! Бог нам је дао снаге кад нас је поставио у ово време које су нам потребне, уз Његову благодатну помоћ, да ми издржимо, одолимо и извршимо своје задатке. Ако ли снаге будемо расипали на ништавне ствари, нећемо их имати за оно што је најглавније. А поред тога, живећи супротно ономе што Бог заповеда, ми нећемо хтети после да идемо Његовим путем. И отићи ћемо у супротном правцу и заслужити муку вечну. Или блаженство Царства Небескога - "што око не виде, и ухо не чу, и на срце човеку не дође, што је спремио Бог онима који га љубе" (1 Кор. 2, 9), или муку вечну "где црв њихов не умире и огањ се не гаси" (Мк. 9, 44).
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty Anegdote

Počalji  CCCC Čet Nov 19, 2009 2:45 pm

Кад су га лекари ВМА питали како се осећа, у даху је изустио:
- То ме питајте када остарим, још сам ја млад.

Кад се са ортопедском ходалицом појавио у Патријаршији, прво се нашалио на
свој рачун:
- Ето, ја сам само мало пао, па сад морам да гурам ово чудо.

Један београдски боем истрчао је из кафане „?” кад је видео патријарха да
улази у Саборну цркву. Преплићући језиком рекао му је: „Нас двојица смо
најбољи људи на свету”, а патријарх му је на то одговорио:
- Јесмо, ал’ кад попијемо ништа не ваљамо.

Упозоравајући на штетност дувана, често је умео да каже:
- Да је Бог хтео да човек пуши, уградио би му оџак.

У време грађанског рата у бившој СФРЈ, један карикатуриста га је нацртао
као ратника опасаног бомбама и са „шкорпионом” о појасу. На то је рекао:
- Ви сте мислили да ћете лако са мном. Мислите да сам ја слабачак, а ево
како ме други виде.

Пошто је био познат да иде кроз Патријаршију и гаси сијалице како се
“узалуд не би трошила струја”, једном је ухватио младог чиновника да после
радног времена на компјутеру гледа забавне сајтове. Кад је чуо патријархов
глас иза леђа, следио се, а Павле му је рекао:
- А ти на то трошиш струју?

Идући у цркву на Бановом брду усред лета био је упоран да се користи
аутобус. Кад је његов пратилац потегао аргумент да је врућина, да су
аутобуси “препуни разголићеног женског света који иде на плажу на Аду
Циганлију” и да није згодно, патријарх није попустио:
- Знате, свако види оно што жели.

Излазећи из Патријаршије, упитао је свог пратиоца:
- Чија су то толика луксузна кола паркирана?
- Наших владика. Дошли су њима на Сабор - одговорио је пратилац.
- О, Бог их видео! Шта ли би тек возили да нису дали завет скромности?! -
духовито је прокоментарисао господин Павле.


-Кад је на једном пријему бивши амбасадор САД Ворен Зимерман питао
патријарха Павла шта може да учини за СПЦ, патријарх му је одговорио:
- Само немојте да нам одмажете, на тај начин ћете нам помоћи.
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty ?

Počalji  Bobson Pet Nov 20, 2009 1:45 am

CCCC ::Смиреност је дакле, браћо и сестре, мајка свију еванђелских врлина, јер се Бог гордима противи, а смиреним даје благодат. Онај коме се Бог противи, јер се уствари тај грешник противи Богу, тај не може имати никакву благодат, никакав напредак ни у чему. Он ће задобити вечну пропаст, ако се не покаје. Смиреност је дакле темељ и основа свију еванђелских врлина. То не значи бити пасиван, није то мртвило духовно. Напротив, смиреност захтева једну огромну снагу да у себи савладамо гордост, онај грех који је анђела претворио у ђавола. И ту смиреност имала је Света Богородица, и оне одлике које су Њу удостојиле да буде мајка Сина Божијега то су ево, те духовне одлике, духовне вредности које је Она, уз помоћ благодати Божије, али лично остварила.
Gde si ovo skinuo?

Bobson

Broj poruka : 8
Datum upisa : 03.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty Re: Patrijarh Pavle - Besede

Počalji  CCCC Pet Nov 20, 2009 9:44 pm

Преузето из књиге Живот по Јеванђељу - Патријарх српски Павле, Народна и универзитетска библиотека у Приштини и Арс Либрис, Београд, 1998.

Имаш у сваком храму широм Србије и у скоро свакој цркви.
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty Da ne budemo robovi greha!

Počalji  CCCC Sub Nov 21, 2009 1:07 am

Две су слободе, браћо и сестре, и два ропства. Једно је слобода ова светска, овога света, а друга је слобода греха. Једно је, дакле, ропство у овом свету од људи злочинаца, и уопште од оних силника овога света, а друго је ропство од греха.

Сигурно је да смо ми и тела, да смо и земаљски, и треба нам слобода у овоме свету. Колико је за наш народ и за друге правдољубиве и истинољубиве народе, потребна слобода! Али ми смо и душе и за нас је потребна слобода од греха. Она прва слобода, као и живот, проћи ће и пролази. Али слобода греха, слобода праведника никада, и она нас уједињује са свима светима у Царству Небеском.

Водити рачуна дакле да не будемо робови греха. Ви знате и по себи и по другима какво је то ропство. Најмање, да тако кажем, страсти које добијемо - колико је то ропство! Узмите само пушача, пијаницу, да не говоримо о другим гресима, блуду и злочинима. Колико је то и какво робље!
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Patrijarh Pavle - Besede Empty Re: Patrijarh Pavle - Besede

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu