ŠTRPCE FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ukidanje viza

4 posters

Ići dole

Ukidanje viza Empty Ukidanje viza

Počalji  Zmaj ognjeni vuk Pon Nov 23, 2009 2:31 pm

Безвизна сеоба Срба
Пријатељи из Лапова крећу за Минхен старим „голфом двојком”, 20. децембра ујутру, у еврофанатичној и фантастичној причи о српском безвизном освајању Европе

Двадесети је децембар ујутру. Дан је сунчан и невиђено топао за ово доба године. Какав би, иначе, могао да буде „дан после”. А онај дан пре, 19. децембар 2009. године, заувек ће остати уписан црвеним словом у владином календару. Та коинциденција, да су верници славили истовремено Светог Николу и коначно рушење шенгенског зида, никако није потврда да је Србија постала земља развијене проевропске теократије, а Оли Рен кандидат за ново место владике бриселског.

Мизантропији нема места у дану који је прави пролећни, па је многе Србе измамио у Европу. Нема више чекања испред амбасада, а службеници те, кад уђеш на шалтер испоснички загледан ка северозападу, не сумњиче да си увозник меса на црно јер си кренуо по паризер у Сегедин.

На славској вечери, два побратима из Лапова кују план под шифром „Европо, еве нас”. Тај план је да се без икаквог плана ујутру придруже безвизној сеоби Срба, аутопутем право на запад. Преко Пеште и Беча, за Минхен.

Првом побратиму другари крече на црно минхенске станове, па ће да им се придружи. Други је чуо да се „голфови четворке” на плацевима око Минхена деле џабе и да бију ко неће да их узме.

„Голфа двојку” танкују дизелом, новчанике са по 2.000 евра, а напаћене изолационистичке душе романтичним еврофанатизмом. Путовање „голфом двојком” није ствар избора. То је казна што су побратими непажљиво читали бајке о транзицији и алтруистичком духу капитализма, па су дозволили себи некоректност да остану сиромашни. Е, тако више неће моћи. Уздају се и у светог Николу да их карбуратор неће издати.

Дали су гас и појурили. Мађарски цариник посматра километарску колону. Јавили су му да ће га запљуснути нова сеоба Срба, „голф” с налепницом „СРБ” га подсећа на набуџени „вартбург”. Мађар зна шта је то кад се пробија гвоздена завеса. Ипак, загледа у гепек. Откуд три литра ракије у пластичним флашама од „фанте”? Побратими се мрште, објашњавају на верзији енглеског којом се служио Тарзан када је звао Џејн да се прошетају по џунгли, како је ракија српско тајно оружје против Х1Н1 без овере Европске агенције за лекове. Цариник мирише лек, осећа пријатну дрхтавицу и с нагло ојачаним имунитетом, чини побратимима. Упозорава их да на граничном прелазу купе вињету.

Побратими се гледају. Какво их то сад искушење чека на пробоју шенгенског фронта? Вињета, европски назив за путарину: 4,90 евра да се возиш четири дана, а пошто од првог октобра до 31. децембра влада сезонски попуст, коштаће их 4,08 евра. За месец дана крстарења по Мађарској 17,50 евра. За месец дана вожње друмовима Србије, морали би да преговарају са ММФ-ом о новом кредиту за крпљење побратимског буџета.

– Је л видиш, бре, шта ти је Европа. Добар човек онај цариник, види се да је просрпски настројен, узе нам ракију. Ако, чујем да у Мађарској возачи не смеју да попију ни кап.

Први побратим стиска гас јер их чека Пешта. Звони му мобилни. Зове га стриц и пита где су. Побратим одговара: „У Мађарској, возимо за џабе”. Стриц урла: „Прекидај везу и бацај мобилни”. Другом побратиму звони после неколико секунди. Опет стриц:

– Реци оној мојој бленти да се не јавља.

Члан већа стараца са славе, који их је упозоравао да не путују ко муве без главе, није био лењ, позвао је оперативни центар АМСС и сада тера другог побратима да хвата белешке.

– Мобилним се у Европи не прича док се вози. Не путујете, бре, за Ниш. Ако вас виде да лапрдате у Мађарској, узеће вам 112 евра – виче стриц побратиму–сувозачу. А Немци, фини неки људи, одрапиће их само за 40 евра.

Побратим се зноји. Гледа у мобилни и баца га на задње седиште.

– Не прекидај везу, него пиши! Кад уђете у Аустрију, немој да се правите луди, па да не купите вињету. За 10 дана кошта 7,60 евра. Али, узмите ону за два месеца, дајте 21,80 евра, па да вас моје очи више не виде. Ако живи стигнете до Немачке, опустите се, тамо нема ни вињета, ни путарина. Тамо се вози фрај! И што нисте звали Ауто-мото савез и слушали људе до краја? Шта сте ставили у гепек осим ракије?

Веза се прекида. Побратими набрајају: троугао, прва помоћ… Телефон опет звони. Ко ће, него стриц.

– Нисте ваљда заборавили оне прслуке од 200 динара. Флуро… фруло… Стриц муца.

– Флуоресцентне – исправља га други побратим.

– Је л сам вам рекао да их купите, коштају 200 динара.

– Јесмо. Него, стриче, уби нас роминг.

Веза опет пуца. И поглед на Будимпешту. Побратими се лишавају обиласка барокних здања угарских архитеката. Нису пошли да уживају, они су у мисији „аутошопинг 2009”.

Карта им лепо каже да треба да су већ у Аустрију. Али прелаза нигде. Већ су искусни европутници. Купују вињету. План је био да заноће у Бечу, да осете аристократски дух у апартманима Фрање Јосифа или да се евентуално изгубе у лавиринтима романтичних стаза у царском парку.

Пао је 712.километар, али никад неће еврофанатизам. Побратими се мењају за воланом и језде ка Минхену. Скрећу на пумпу како би напојили верног „голфа” и напунили своје стомаке. Читају: тагес мени – натур шницла, помфрит, кечап, колач, све за шест евра. Пумпа је дизајнирана у хипермодерном стилу истраживачке свемирске станице, а они у биртији на Ибарској магистрали за јагњетину и пиво изађу бар за 30 евра сиромашнији.

Фарови „голфа” осветљавају аутопут. Улазе у Минхен и траже један од Етап хотела, где ће своју прву европску ноћ платити 59 евра, плус шест за доручак. Кревети су шарени, као у дечјим играоницама по Београду. Туш кабина и телевизор. Нема буба.

Телефон опет звони. Ко ће, него стриц.

– Срећна вам Европа, јунаци! Него, оставите се ваших молера, депортоваће вас ако ухвате да радите на црно и Минхен видети више нећете. Нису вас пустили да се богатите, него да видите света.

Побратими коначно схватају. Њихов стриц је тај Арсеније Чарнојевић, који их води кроз лавиринте прве велике визне сеобе.

Добро, можда се неће нагло обогатити, али ујутру крећу по „голфа четворку”. Ред је да деда на паркингу коначно упозна своје унуче. Побратими из Лапова тону у сан, а тамо их чекају две Немице, које их зову у своје дуплексе од по 200 квадрата. Ово је ионако еврофанатична и фантастична прича, па хајде да усрећим побратиме и додам им по један ВМWX5 у гаражи.

Јутро је. Немице су побегле у „бембарама”, а побратими шетају баварском престоницом. Нису наишли на препреке, полиција им није конфисковала „голфа” и поклонила га „Фолксвагеновом” музеју. Засладили су се „милка” чоколадом за 0,51 евра. Чекај, побро, овде је сладак живот, али, како ово није прича о трговинском монополу у Србији, журимо с побратимима до ауто-плаца у предграђу Минхена, где осматрају неколико голфова „четворки”. Угланцани аутомобили, вијоре се заставе фирме, табле с ценама и километражама које нису лажиране јер кад смањујеш километражу следи ти робија, као да си фалсификовао евре. „Голф четворка”с почетка миленијума и километража која показује да је два пута обишла свет, за 4.000 евра. Чекај, где су голфови немачких домаћица?

Побратиме први пут током њихове одисеје захвата евроскептицизам. Гледају „пунта” за 1.000 евра, али он им звучи некако српски. Враћају се у рикверц, до хотела, где се одјављују, стискају гас и после неколико реченица већ су ушли у Аустрију. Видели су свет, нису депортовани, понели су чоколаде за дечицу. Плове аутопутем, као да журе за Параћин. То је њихова прва грешка коју су учинили.

– Немогуће, овај крш не може да иде 142 на сат – правда се побратим аустријском полицајцу. Аустријанац не разуме, али побратими схватају: хоће да им узме возачку и 500 евра.

Показују човеку два привеска – опанак и заставицу ЕУ, што је гануло емотивног саобраћајца. Намигује, узима им 70 евра и ставља их у џеп.

Побратими коначно схватају: Србија је одувек била део Европе.


Jel neko definitivno zna da li i za nas sa Kosova vazi bezvizni rezim ili cemo opet morati da se gnjavimo sa birokratijom?
Zmaj ognjeni vuk
Zmaj ognjeni vuk
Admin

Broj poruka : 33
Datum upisa : 30.08.2008

http://www.strpce.net

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  CCCC Uto Nov 24, 2009 9:03 am

Не знам ко је аутор ове зајебанције али, фора је супер lol!
Нико не зна поуздано шта ће бити са нама на Космету кад је визна либерализација у питању. Кол'ко сам ја информисан, направиће се неки пресек између оних који су пасоше добили у Лесковцу и свих осталих који ће их добити из Београда (на којима ће писати Координациони центар за КиМ). Е сада, нико са сигурношћу не зна да ли ће која ће категорија од ове две важити за Европу? Зна се насигурно да једна хоће. Лесковац вс. Београд?! Ху з' гона вин? afro
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  demon Uto Nov 24, 2009 11:41 am

CCCC,
ti si neki ranoranilac Laughing , posao, a Wink ?

Vize????
Ja imam pasoš, izvadio sam ga u Leskovcu. Nigde ne piše Kosovo I Metohija, piše samo da je izdat u Uroševcu. Meni nešto nije jasno, da li ovo ograničavanje za građane sa Kosova i Metohije znači da će širom sveta biti instalirani softveri koji će biti napravljeni specijalno za nas, jer nema načina da nas ograniče na osnovu pasoša kao takvog. S obzirom da su naši novi pasoši biometrijski, tj da se na granici ošitavaju putem skenera, mora da postoji softver koji će očitati podatke i ograničiti naše kretanje. Meni je sve ovo jako zbunjujuće.
Ja sam razmišljao baš puno o ovome, i moja je teorija da je EU provalila da se šiptarima svuda izdaju pasoši a da EU to ne želi i da je zbog toga uvedeno izdavanje u Beogradu, zbog kontrole i sprečavanja šiptara da iste dobiju.
Mi koji smo već izvadili pasoše mislim da nećemo biti sankcionisani, da ćemo moći putiovati isto kao i svi ostali.
Ako ne bude tako, ja ću otići u Beograd sa novim pasošem i tražiti zamenu, naravno.
A na kraju postoji i varijanta da će se svi sa Kosova odjaviti i prijaviti u Srbiji zbog pasoša, a mislim da to vlast zna, i da im to nije u interesu.
Uostalom videćemo, ja se nadam najboljem.
Izvinite na greškama prilikom kucanja, žurim i nemam vremena da proverim.
demon
demon

Broj poruka : 47
Datum upisa : 01.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  CCCC Sre Nov 25, 2009 1:23 am

demon ::CCCC,
ti si neki ranoranilac Laughing , posao, a Wink ?
Јеби га, виша сила Wink Посао... Мора нешто и да се једе Laughing

Но, безвизни статус за грађане са Космета кочи Немачка. Немачка (иначе заговорник свих ових ратова од '91.) се јавно успротивила и поставила услов, такав да ће шенген пасоши бити сви они којима не пише да је пребивалиште на КиМ. Наравно, због криминалаца из комшилука (читај шиптара) јер су свесни чињенице да им наши у Лесковцу дају пасоше лакше него нама извод рођених (ми плаћамо мање Laughing ). Е сада, ту је много тога неразјашњено. Многи тврде да ће сви пасоши који су издати у Лесковцу важити као и из остатка Србије (Демоне, благо теби) а нама осталима (који још нисмо извадили пасош у којима ће писати Координациони центар за КиМ) који ћемо то урадити у Београду, неће. Што се тиче саме процедуре провере (скенирање и сл.), и сам знаш да њима није тешко да измисле нешто ако су наумили да нас санкционишу.
demon ::A na kraju postoji i varijanta da će se svi sa Kosova odjaviti i prijaviti u Srbiji zbog pasoša, a mislim da to vlast zna, i da im to nije u interesu.
Наравно да зна и сигурно је и на то спремна. Остаје да се сачека и види даљи развој ситуације. И ја се надам да нам неће ускратити то мало привилегија које нас следују.
CCCC
CCCC

Broj poruka : 57
Datum upisa : 13.11.2009
Lokacija : Srbija

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  demon Uto Dec 08, 2009 10:58 am

Kažu ovih dana da će Srbi sa Kosova, sa novim pasošima, bez ikakvih problema i bez komplikovane papirologije moći dobiti šengen vizu. Ajde da vidimo i to čudo. Jedino što mi se tu ne sviđa, osim što smo mi "građani drugog reda", je što ćemo morati ići do Beograda za vizu.
Mamicu im političarsku!!!!
Izvinjavam se moderatoru na psovki ali nisam mog'o da odolim i javno izrazim svoje mišljenje o njima Laughing
demon
demon

Broj poruka : 47
Datum upisa : 01.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  demon Pon Jan 11, 2010 9:13 pm

Eto, došo je i taj dan. KOnačno da i mi putujemo ko sav normalan svet.
Ipak se ispostavilo da sam bio u pravu, svi koji su na vreme izvadili pasoše putovaće bez viza. Provereno.
A oni koji sada vade u Beogradu moraće po vizu.
Ali, s obzirom da više neće biti redova ispred ambasada, lako će se dobijati vize i mislim da neće biti odbijanja.
demon
demon

Broj poruka : 47
Datum upisa : 01.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  peraKOJOT SUPERgenije Uto Jan 12, 2010 12:13 am

Zmaj ognjeni vuk ::Безвизна сеоба Срба

„Голфа двојку” танкују дизелом, ... Уздају се и у светог Николу да их карбуратор неће издати.

Дали су гас и појурили.

– Срећна вам Европа, јунаци!


Ja sam siguran da mi Jevropa nece trebati bar još nekoliko godina.
I da imam vize i pasoše nemam devize i motive! Dobro je nama i u Štrpcu, eto kod krunija ima milkka za 45 dinci. A slatka je baš... ki ona u minhenu... pa dobro skoro kao ona a i omot je skoro kao original.

Zivela kraljevina Švedska i Norveška!! cheers

peraKOJOT SUPERgenije

Broj poruka : 22
Datum upisa : 12.11.2009
Lokacija : ŽUPA

Nazad na vrh Ići dole

Ukidanje viza Empty Re: Ukidanje viza

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu